Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Co roku 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto to ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W tym dniu szczególnie zwraca się uwagę na dbałość o swój język ojczysty.

W naszej szkole świętowaliśmy to wydarzenie od 22 -24.02.2023r. Cała społeczność włączyła się aktywnie w obchody tego wyjątkowego święta. Uczniowie klas szóstych wzięli udział w wyjeździe do Mediateki do Moniek, gdzie obejrzeli ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”.

Poloniści przygotowali swoim uczniom różne atrakcje w postaci gier i zabaw językowych: kalambury, wykreślanki, labirynty, zadania ortograficzne i wiele innych. Dodatkowo pojawiła się gazetka, promująca poprawność językową. Każdy mógł popróbować swoich sił i zmierzyć się z łamańcami językowymi, które pojawiły się na drzwiach sal lekcyjnych. Gimnastyka dla języka sprawiła nie lada wyzwanie i dostarczyła wielu wrażeń.

Najmłodsi uczniowie także zaangażowali się tego dnia w pracę i naukę na rzecz języka ojczystego.

Obchody tego święta upływały w miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie mają świadomość, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Promujmy więc poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Bożena Olechno