WIELKA KSIĘGA EMOCJI

WIELKA KSIĘGA EMOCJI
 
12 maja br. uczniowie klasy 7 wraz z opiekunami wybrali się na Wydział Nauk o Edukacji  Uniwersytetu w Białymstoku na spektakl profilaktyczny pt.: „Wielka księga emocji” w wykonaniu członków Naukowego Koła Twórczej Resocjalizacji „Tabula rasa” oraz uczennicy Szkoły Podstawowej w Obrubnikach.
Spektakl wprowadził nas w atmosferę zadumy i refleksji. Księgę naszego życia zapisujemy my sami. Poszczególne rozdziały tej księgi jak u głównej bohaterki Kasi, to poszczególne emocje, których na co dzień nikomu nie brakuje. W życiu każdego młodego, dorastającego człowieka pojawia się ich całe spektrum. Od radości, strachu, smutku, złości po nadzieję, że każde trudne doświadczenie daje nam siłę na przyszłość; uczy czegoś nowego.
Dziś wmawia się ludziom, że jak się pozytywnie nastawią, chociaż przeżywają w swoim sercu ból, stratę, to zaczarują rzeczywistość. To rady dla tych, którzy są pozytywnie nastawieni. Jednak kiedy młody człowiek cierpi, ponieważ w jego dorastającym życiu pojawiło się coś trudnego, powinien przeżyć te emocje, a nie im zaprzeczać. Zaprzeczanie emocjom często prowadzi do eksperymentowania: sięgania po używki, a jak to nie pomaga — do samookaleczeń, czy prób samobójczych. Każda emocja to odpowiedź na zewnętrzne okoliczności, a akceptacja ich wszystkich, nazywanie ich i stwarzanie przestrzeni do ich przeżywania będzie stanowiła konstruktywny sposób, by sobie z nimi radzić.  
 
 
Bożena Olechno
Monika Szypulsk